تجربه شخصی

- برای درمان آفت شدید پزشک متخصص روماتولوژی به من داروهای زیر را تجویز نمود:

 1. پردنیزولون 5 میل - 3 روز 2 عدد صبح و 2 عدد شب - یک هفته 1 عدد صبح یک عدد شب - یک هفته 1 عدد در روز سپس قطع دارو - این دارو کورتیدواستروئیدی (کورتون) است و مصرف آن باید با مشورت پزشک صورت پذیرد.
 2. کلشی سین (با نام تجاری مداسین) - نصف قرص هر 12 ساعت
 3. هر روز یک عدد فولیک اسید
 4. هر روز یک عدد قرص امگا 3

- علاوه بر داروهای تحویز شده توسط پزشک موارد زیر را هم بر اساس تحقیق از افراد و مقالات مختلف، انجام دادم:

 1. روزانه یک عدد قرص فروگلوبین (حاوی آهن، ویتامین ب 12، فولیک اسید، زینک، مس) - به نظرم بسیار مفید بود.
 2. دهان شویه با استفاده از نیستاتین - بدون خوردن دارو - به نظرم مفید بود.
 3. دهان شویه با آب نمک - تاثیر آن قابل ارزیابی نبود.

روش ها و داروهای زیر توسط پزشکان و افراد مختلف (با رویکرد های مختلف) توصیه شده است:

 1. دهان شویه با ترکیب شربت دیفن هیدرامین و پودر درون 10 کپسول تتراسایکلین
 2. دهان شویه با یک عدد قطره نیستاتین + 10 عدد کپسول تتراسایکلین + یک عدد آمپول بتامتازون، پودر هر ده تا کپسول تتراسایکلین را در شیشه‌ی قطره می‌ریزیم و سپس محتویات آمپول بتامتازون را هم به دو داروی فوق می‌افزاییم تا خط نشان روی شیشه‌ی قطره آب جوشیده سرد شده اضافه و بعد از این‌که داروهای فوق‌الذکر را با تکان دادن شیشه به خوبی مخلوط نمودیم می‌توان آن را به بیمار داد. لازم به ذکر است این دارو بسیار تلخ است و تحمل آن بسیار سخت. برای بزرگسالان هر 8 ساعت 15 قطره و به مدت 5 دقیقه غرغره شود. تقریباً 3 تا 4 ساعت بعد از مصرف دوز اول دارو درد بیمار کاملاً بهبود و آفت‌ها هم 24ساعت بعد از کاملاً ناپدید می‌شوند با اینکه مصرف ترکیبات تتراسایکلین در افراد زیر هشت سال ممنوع است ولی مصرف این دارو هیچ منعی برای این رده‌ی سنی ندارد. چون با مصرف موضعی این ترکیبات برای دو تا شش بار به نظر نمی‌رسد که اختلالی ایجاد نماید. با توجه به این موضوع که کودکان قادر به نگه‌داشتن دارو در دهان نیستند و ممکن است آن را ببلعند. دوز مصرفی دارو برای آن تا 5 قطره هر 3 ساعت یک بار است. (منبع)
 3. برای بیمارانی که به طور مکرر دچار ضایعات آفتی در مخاط دهان می‌شوند مصرف روزی یک عدد کپسول هماتینیک به مدت یک ماه به میزان بالاتر از 70% از عود مجدد این ضایعات دردناک جلوگیری می‌شود. (منبع قبلی)
 4. در صورتی که ارتباطی بین بروز آفت با یک ماده ی غذایی( مثل گردو ، پسته و ... ) دیده می ‌شود، بایستی آن ماده ی غذایی از رژیم غذایی بیمار حذف شود. بویژه مصرف گردو برای افرادی که دچار آفت دهان هستند، توصیه نمی شود.
 5. ریختن قطره گیاهی میرتکس، بر روی آفت های تازه، می تواند از رشد و بزرگتر شدن آنها جلوگیری کند.
 6. دهان شویه دم کرده گیاه مریم گلی، توسط برخی افراد توصیه شده است.
 7. به گزارش سرویس پژوهشی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) واحد علوم پزشکی تهران، طبق یافته های دکتر ندا بابایی، استادیار دانشکده دندانپزشکی بابل، استفاده از عصاره گیاه ساتوریاخوزستانیکا نتایج منحصر به فردی در درمان آفت داشته است. (منبع)
 8. محلول ویژه (معروف به کوکتل آفت): تجربه نشان داده که این محلول اثر خوبی در بهبود علائم و درمان آفت دارد، ترکیبات ان به این شرح هستند: 6-8 عدد کپسول تتراسیکلین 250 (فقط پودر کپسولها) + 1 سی سی از آمپول لیدوکائین 2% + 1 سی سی از آمپول دگزامتازون که در داخل یک شیشه شربت دیفن هیدرامین مخلوط میشوند. (منبع)